Manisa CBÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet ATAÇ Kosova ve Bulgaristan’da Bir Dizi Ziyarette Bulundu

İlan Tarihi:1.06.2021 20:29:00
Güncelleme Tarihi:1.06.2021 20:47:00
 

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet ATAÇ, üniversitemiz Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Betül BÜLBÜL OĞUZ ve Proje Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Öğr. Gör. Mehmet Nuri ÖĞÜT ile 18-19 Mayıs tarihlerinde Kosova ziyareti gerçekleştirdi.

Rektörümüz program kapsamında Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı ve Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim DAMKA, T.C. Priştine Büyükelçisi Çağrı SAKAR, T.C. Prizren Başkonsolosluğu Muavin Konsolos İsmail Cenk ŞEN, Kosova Türk Temsil Heyet Başkanı Albay Yunus Emre IŞIKOĞLU, Prizren Ukshin Hoti Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmet TEMAJ, Gilan Kadri Zeka Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bajram KOSUMİ, T.C. Priştine Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Şerafettin TURAN, Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Mehmet ÜLKER ve  Kosova Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Erol KALA’yı ziyaret etti. 

Prof. Dr. Ahmet ATAÇ görüşmelerde Kosovalı öğrencilerin üniversitemizdeki lisans, yüksek lisans ve doktora programlarından nasıl yararlanılabileceği ve üniversitemizde mevcut durumda öğrenim gören Kosovalı öğrenciler hakkında bilgi verdi. Kosova’daki Türk okullarında görev yapmakta olan öğretmenlerin Yapay Zeka, STEAM ve Öğretmenlik Mesleki Formasyon eğitimleriyle ilgili işbirliği yapılması konusunda anlaşan taraflar süreç planlamalarına başlamak üzere çalışmaların başlatıldığını ifade etti. Ayrıca MCBÜ ile Kosova’daki üniversiteler arasında iş birliği tesis edilmesinin önemini vurgulayan Prof. Dr. Ataç yaptığı ziyaretten büyük bir memnuniyet duyduğunu belirtti.

Kosova’dan sonra ziyaretlerine Bulgaristan’da devam eden Prof. Dr. Ataç ve beraberindeki heyet burada ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Aylin Sekizkök, Türkiye Eğitim Ateşesi Şenol Genç ve Sofya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ivan Kralov ve kurumların yöneticileri ile çeşitli görüşmelerde bulundu.

Yapılan Üniversite görüşmelerinde araştırma ve proje işbirliği konularında mevcut iş birliklerinin bir üst boyuta taşınmasını, akademik değişim programlarının etkinliğinin arttırılması konusunda talepler dile getirildi. Sofya Teknik Üniversitesinin henüz yeni kurduğu ‘‘Center for Excellence’’ araştırma merkezine MCBÜ’nün de destek olması için talepte bulunuldu. 

Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök’ü Büyükelçilik makamında ziyaret eden Prof. Dr. Ataç’ın yaptığı görüşmede; Türkiye ve Bulgaristan arasındaki ekonomik ve eğitim alanındaki iş birliklerinin her geçen gün daha da geliştiği ve iş birliği imkânlarının ilerletilmesi ve sürdürülebilir hâle getirilmesine ilişkin mevcut durum ve hedefler dile getirildi. Rektör Prof. Dr. Ataç, Büyükelçi Aylin Sekizkök’ün ev sahipliği ve nazik kabulü hususunda duyduğu memnuniyeti dile getirerek Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nin son yıllarda yaptığı uluslararası çalışmalar ve iş birlikleri hakkında bilgiler verdi. Özellikle Balkanlar’dan gelen uluslararası öğrencilerin sayısını ve ülke çeşitliliğini artırmak istediklerini, buna dair çalışmaları titizlikle sürdürdüklerini ifade eden Rektör Prof. Dr. Ataç, iki ülke arasındaki dostluk ve komşuluk ilişkilerini geliştirecek her türlü iş birliğine hazır olduklarını belirtti.

Yapılan ziyarette Manisa Celal Bayar Üniversitesi’ni detaylı bir şekilde tanıtan Rektör Prof. Dr. Ahmet Ataç, özellikle Bulgaristan’dan ülkemize gelip öğrenim görmek isteyen tüm derece programı öğrencilerine Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nin kapısının sonuna kadar açık olduğunu, sosyal ve ekonomik hedefler doğrultusunda yetiştirilecek öğrencilerin MCBÜ’ye yönlendirilmesi için talepte bulundu. 

 

mcbü_rektör prof. dr. ahmet ataç_kosova-bulgaristan ziyareti _1_ mcbü_rektör prof. dr. ahmet ataç_kosova-bulgaristan ziyareti _7_ mcbü_rektör prof. dr. ahmet ataç_kosova-bulgaristan ziyareti _4_ mcbü_rektör prof. dr. ahmet ataç_kosova-bulgaristan ziyareti _3_ mcbü_rektör prof. dr. ahmet ataç_kosova-bulgaristan ziyareti _2_ mcbü_rektör prof. dr. ahmet ataç_kosova-bulgaristan ziyareti _5_ mcbü_rektör prof. dr. ahmet ataç_kosova-bulgaristan ziyareti _6_
Protokol Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü - Telefon: 0236 201 10 70 - Faks: 0236 201 14 53 - E-Posta : basin@cbu.edu.tr - Web: basin.cbu.edu.tr